Obecné zásady krmení psů

Nároky na přísun živin a jejich formu jsou rozdílné u štěňat, mladých psů, dospělých, psů v zátěži, seniorů. Stejně tak velikostní rozdíly plemen vyžadují odlišný přístup ke krmení.

Krmit psa je možné domácí vařenou stravou, granulemi nebo konzervami, případně tvz. BARFováním.

Vařená strava

Starý způsob krmení typu "vařené maso a něco k tomu" je dosti problematický, neboť laik nemá téměř šanci v domácích podmínkách sestavit vyváženou a plnohodnotnou krmnou dávku tak, aby něco nescházelo, nebo něco nepřebývalo. Navíc je tento způsob velmi náročný na čas chovatele.

Komerční strava - granule a konzervy

Dnes je na trhu obrovské množství značek krmiv, rozdíly v jejich ceně (i kvalitě) jsou velmi výrazné. Často platí, že komerčně úspěšné levné granule jsou nevhodné a se zdravou výživou nemají moc společného. U granulí většinou cena odpovídá kvalitě.

Výhodou tohoto typu krmení je optimální vyváženost všech složek, dále pro chovatele odpadá námaha a čas na přípravu krmné dávky, kromě dostatku čerstvé vody není nutné (a ani vhodné) cokoliv ke kvalitním granulím přidávat. Nevýhodou konzerv oproti granulím je jejich finanční náročnost. Zejména u velkých a obřích plemen je vhodné zkrmovat granule aspoň ve dvou dílčích dávkách v průběhu dne.

Granule a maso dohromady

Mnoho chovatelů ke granulím přidává "na přilepšenou" maso či vitamíny a minerální doplňky. Zpracovávání masa a koncentrovaného krmiva (granulí) v zažívacím systému psa je odlišné. Je potřeba si uvědomit, že střídání nebo vzájemné mísení těchto krmiv může narušovat trávicí procesy. Tyto způsoby krmení lze považovat za nevhodné. Jakýmkoliv přídavkem ke kvalitním granulím navíc narušíme jejich vyváženost a tím ztratíme to, v čem jsou granule jedinečné. Pes by měl být krmen vyváženou monodietou a pokud možno ji neměnit.
 

BARF

Zjednodušeně řečeno se jedná o krmení syrovou stravou a kostmi. Tento způsob je trochu kontroverzní a není bez rizik, nezkušeným chovatelům ho nedoporučujeme.




Pes a kočka